fbpx

Europos Sąjungos teisė ir Jungtinės Karalystės teisė po BREXIT

2017 m. gruodžio mėnesį Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinės Karalystės (JK) derybose dėl JK išstojimo iš ES buvo pasiektas susitarimas, kuriame nustatytas pereinamasis laikotarpis pasibaigė 2020 m. gruodžio 31 d..

Jungtinė Karalystė nebėra Europos Sąjungos narė nuo 2021 m. sausio 1 d., todėl ES teisės aktai, kurie galiojo  JK pereinamojo laikotarpio metu, taikomi vadovaujantis 2021-01-01 įsigaliojusiu ES bei Europos atominės energijos bendrijos ir JK prekybos ir bendradarbiavimo susitarimu (2021-01-01 susitarimas).

2021-01-01 susitarimas reguliuoja įvairias sritis, pradedant prekyba ir baigiant kelionėmis, o jo pagrindu priimti JK įstatymų pakeitimai gali turėti įtakos jūsų verslui, šeimai ar asmeniniam gyvenimui. Informacija nuolat atnaujinama oficialiame JK tinklapyje www.gov.uk.

            Kuo artimiausiu metu reikėtų pasirūpinti Jungtinėje Karalystėje gyvenantiems lietuviams?

  • LR piliečiams, gyvenantiems JK ir ketinantiems pasilikti po 2020 m. sausio 31 d. būtina turėti galiojantį asmens dokumentą: LR pasą arba asmens tapatybės kortelę.
  • JK dirbantys ir socialinio draudimo įmokas ten mokantys lietuviai po „Brexit“ išsaugo savo garantijas į sveikatos paslaugas, tačiau jie nebegalės naudotis JK kompetentingos įstaigos išduota Europos sveikatos draudimo kortele (ESDK). Tad atvykdami į Lietuvą, jie turės pasirūpinti privačiu sveikatos draudimu.
  • ES ir JK pagal savo vidaus teisę nustato bevizį režimą ES ir JK piliečių trumpalaikėms kelionėms, t.y. ES piliečių trumpalaikėms kelionėms į JK vizų nereikės ir ES neįves vizų JK piliečių trumpalaikėms kelionėms (iki 90 dienų per pusmetį).
  • ES piliečiai, turintys nuolatinio gyventojo statusą arba laikiną leidimą gyventi, galės ir toliau naudotis ES teisės garantuojamomis ES teisėmis (pavyzdžiui, JK teikiamomis sveikatos priežiūros paslaugomis, pensijomis, socialinėmis pašalpomis ir kt.).
  • Gyvenant JK galima kreiptis dėl pagalbos sugrįžti į savo šalį. Tai vadinama „Savanorišku grįžimu“. Turite teisę gauti finansinę paramą iki 2000 svarų sterlingų, kuriuos galite naudoti norėdami rasti kur gyventi, darbo paieškai ar įkurdami savo verslą.

Pateikta informacija yra bendro pobūdžio (neanalizavus konkrečių dokumentų, atsižvelgiant tik į nurodytą klausimą), todėl šia informacija neturi būti remiamasi kaip galutine teisine nuomone ar konsultacija. Dėl detalios teisinės konsultacijos nurodytu klausimu galite kreiptis el. paštu: info@smolex.lt