fbpx

Santuokos nutraukimas bendru šalių sutarimu

Skyrybų procese sutuoktiniai valdomi emocijų neretai neišvengia ginčo dėl turto dalybų, vaikų gyvenamosios vietos, jų išlaikymo, ar kitų klausimų.

Siekiant, kad skyrybos netaptų ilgu bei varginančiu procesu, svarbu žinoti, kokių priemonių imtis, kad greičiau pradėti naują gyvenimo etapą. Greičiausias ir ekonomiškiausias santuokos nutraukimo būdas – santuokos nutraukimas bendru šalių sutarimu.

Norint santuoką nutraukti bendru abiejų šalių sutikimu, svarbu, kad būtų įvykdytos visos sąlygos, numatytos civiliniame kodekse ir svarbiausia, jog abu sutuoktiniai sutartų dėl prievolių pasidalinimo, turto, esančio bendroje jungtinėje nuosavybėje pasidalinimo bei vaikų gyvenamosios vietos nustatymo bei jų išlaikymo. Sutuoktinių susitarimas dėl minėtų klausimų įtraukiamas į santuokos nutraukimo pasekmių sutartį, kuri kartu su prašymu nutraukti santuoką, pateikiama teismui.

Svarbu, kad sudarydamos santuokos nutraukimo pasekmių sutartį šalys atsakingai nustatytų kokia apimtimi ir koks turtas bei prievolės, nutraukus santuoką, jiems priklauso, kadangi sutarties turinys įtraukiamas į teismo sprendimą ir toks teismo sprendimas yra galutinis ir tampa privalomas šalims. Teismas netvirtina santuokos nutraukimo pasekmių sutarčių, jei jos nuostatos prieštarauja viešajai tvarkai, ar iš esmės pažeidžia sutuoktinių nepilnamečių vaikų ar vieno sutuoktinio teises ir teisėtus interesus.

Kadangi santuokos nutraukimo pasekmių sutartimi nėra galimybių numatyti ir išspręsi viso tolimesnio gyvenimo situacijų, iš esmės pasikeitus aplinkybėms šios sutarties sąlygos gali būti keičiamos teismo keliu. Aplinkybės, dėl kurių gali būti prašoma teismo pakeisti sutartį ir teismo sprendimą gali būti įvairios, tačiau jos gali lemti tik kai kurių santuokos nutraukimo padarinių sutarties sąlygų pakeitimą. Visos santuokos nutraukimo sąlygos, sutuoktinių turto, prievolių, kitų susijusių klausimų išsprendimas yra individualus kiekvienu atveju, įvertinant šeimyninio gyvenimo aplinkybes, sutuoktinių turtą, pajamas, vaikų poreikius ir kitus svarbius faktus.

Pateikta informacija yra bendro pobūdžio (neanalizavus konkrečių dokumentų, atsižvelgiant tik į klausimą), todėl šia informacija neturi būti remiamasi kaip galutine teisine nuomone ar konsultacija. Dėl detalios asmeninės teisinės konsultacijos galima kreiptis info@smolex.lt.

Advokato padėjėja Aušrinė Onaitienė