fbpx

PAGALBA VERSLUI COVID-19 KRIZĖS METU

Verslas šiuo metu išgyvena iššūkių ir nelengvų sprendimų metą dėl Lietuvoje ir visame Pasaulyje paskelbto karantino. Visgi, Lietuvos ūkis grindžiamas privačios nuosavybės teise, asmens ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva, tačiau dėl susiklosčiusios situacijos Lietuvos valstybė ištiesė ranka verslui gelbėti. Nors gelbėjimo priemonės nuo karantino paskelbimo dienos (2020 m. kovo 14 d.) vis keitėsi, atsižvelgiant į situaciją, šiuo metu yra žinomos pagalbos priemonės.

Iškilus sunkumams, verslas gali pasinaudoti:

Iki 80 proc. dydžio garantija, kuri atstoja dalį kredito įstaigos prašomo užstato. Garantijos gali būti teikiamos ne tik už apyvartinę paskolą, bet ir kredito linijoms.

Smulkusis ir vidutinis verslas gali pasiskolinti verslo pradžiai ar plėtrai reikalingų lėšų. Įvairaus dydžio paskolas teikia skirtingos kredito įstaigos, todėl, atsižvelgus į skolinimosi lėšų poreikį ir įvertinus visas savo kreditavimo galimybes, galima pasirinkti labiausiai tinkamą finansavimą.

Smulkios ir vidutinės įmonės bei ūkininkai galės pasinaudoti iš viso 768 mln. eurų valstybės garantuotomis paskolomis. Šis sprendimas priimtas įgyvendinant Vyriausybės patvirtintą ekonomikos skatinimo ir koronaviruso plitimo sukeltų pasekmių mažinimo priemonių planą.

Pasinaudoti  papildomais 595 mln. eurų verslas galės artimiausiu metu. Iš viso siūlomas priemones bus paskirstyta daugiau kaip 1,1 mlrd. eurų valstybės paramos. Pagalbos verslui priemonės ir jų tobulinimas įgyvendinamas trimis pagrindinėmis kryptimis: kompensuojant verslui paskolų „atostogų“ palūkanas, teikiant lengvatines paskolas valstybės lėšomis ir garantuojant už finansų įstaigų teikiamas finansų paslaugas.

Vyriausybė priėmė sprendimą steigti Pagalbos verslui fondą – COVID-19. Kuriamas fondas padės užtikrinti vidutinių ir didelių įmonių likvidumą, galimybes gauti finansavimą ir leis verslui greičiau atsigauti po krizinės situacijos. Fondas turi būti įsteigtas ir pradėti veikti ne vėliau nei balandžio 15 d.

“Apmokėtinų sąskaitų paskolos“ – suteikiama paskola skirta apmokėti nedidelių verslo įmonių sąskaitoms, kurios buvo išrašytos iki karantino paskelbimo (nuo š. m. sausio 16 d. iki kovo 16 d. dienos).

Veiklą pertvarkantys ar ją plečiantys smulkiojo ir vidutinio verslo atstovai gali naudotis plačios apimties finansinių paslaugų garantijomis, kurias teikia nacionalinė plėtros įstaiga „Investicijų ir verslo garantijos“. Operatyviai šiandieniniams verslo poreikiams pritaikytoms individualioms INVEGA garantijoms paskoloms ir lizingui iš viso skiriama 178 mln. eurų. Garantuojamos paskolos gali būti skirtos investicijoms į ilgalaikį turtą ar apyvartinėms lėšoms papildyti. Garantuojama iki 80 proc. paskolos dalies grąžinimo, o likusi dalis – iki 20 proc. padengiama paskolos gavėjo pasiūlytais užstatais arba toleruojama finansų įstaigos rizika. Minimali galima garantijos suma yra ne mažesnė kaip 5000 EUR.

Savarankiškai dirbantiems asmenims, kurie iki ekstremalios situacijos paskelbimo mokėjo socialinio draudimo įmokas ne trumpiau nei 3 mėnesius per pastaruosius metus, bus mokama fiksuoto dydžio išmoka iš Garantinio fondo. Išmokos dydis per mėnesį sieks einamųjų metų minimalių vartojimo poreikių dydžio sumą, tai yra 257 Eur per mėnesį. Išmoką bus galima gauti kreipiantis į Užimtumo tarnybą.

Prie verslo apsaugos Lietuvos Respublika taip pat prisidėjo atleisdama mokesčių mokėtojus, kurie yra mokesčių mokėtojų, nukentėjusių nuo COVID-19, sąrašą ir kuriems nuo kovo 16 d. iki ekstremaliosios situacijos pabaigos atsiras mokėtinų mokesčių, bus automatiškai,  be prašymo: atleidžiami nuo delspinigių, nevykdomas jų mokesčių išieškojimas. Po ekstremalios situacijos pabaigos, šios įmonės, mokesčiams sumokėti arba mokestinės paskolos sutarčiai, be palūkanų sudaryti, turės du mėnesius. Atkreiptinas dėmesys, kad mokesčių mokėtojams, kurie įtraukti į mokesčių mokėtojų, nukentėjusių nuo COVID-19, sąrašą taikomos analogiškos Valstybinio socialinio draudimo įmokų mokėjimą palengvinančios priemonės.

Akivaizdu, kad priemonių verslui skatinti šiuo metu yra pakankamai, tik reikia teisingai pasirinkti priemones.

Pateikta informacija yra bendro pobūdžio (neanalizavus konkrečių dokumentų, atsižvelgiant tik į klausimą), todėl šia informacija neturi būti remiamasi kaip galutine teisine nuomone ar konsultacija. Padėti bei suteikti konsultaciją verslui kaip tinkamai pasirinkti valstybės pagalbą galima kreiptis info@smolex.lt.