Tėvystės nustatymas ir nuginčijimas
Šiais laikais, tėvystės nuginčijimas ir nustatymas darosi vis svarbesni. Galima manyti, kad tokia situacija susidaro dėl to, nes vis daugiau vaikų gimsta ne santuokoje, žmonės dėl liberalių pažiūrų dažniau būna neištikimi, o kartais siekiama finansinės naudos pasinaudojant vaiku. Tėvui, sužinojus apie aplinkybes, teikiančias pagrindą abejoti jo biologine tėvyste, jis gali per vienerius metus nuo sužinojimo dienos kreiptis į teismą dėl tėvystės nuginčijimo.
Sprendžiant tokį klausimą, be kita ko, atsižvelgiama ir vertinama ar gali kilti grėsmė vaikui, nuginčijus tėvystę, netekti tėvo ir materialinio išlaikymo, ar yra galimybė nustatyti biologinį vaiko tėvą ir kitos teisiškai reikšmingos aplinkybės.
Tėvystės nuginčijimo instituto paskirtis nėra tik biologinės tiesos konstatavimas. Kiekvienu konkrečiu atveju sprendžiant klausimą dėl tėvystės nuginčijimo turi būti randama teisinga pusiausvyra tarp asmens, siekiančio nuginčyti tėvystę, šeimos bei visuomenės interesų, bet visų pirma turi būti vadovaujamasi vaiko interesais. Vaiko interesais laikomas sudarymas jam tokių sąlygų, kurios lemtų visapusišką ir darnią raidą, kad vaikas būtų parengtas savarankiškai gyventi visuomenėje, taip pat užtikrintų jo sveikatą, darnią fizinę ir psichologinę raidą bei visuomenei priimtiną auklėjimą.
Faktas, kad asmuo nėra biologinis vaiko tėvas, be abejo yra reikšmingas, tačiau būna atvejų, kai šio fakto nepakanka ir jis nelaikomas savaime pakankamu pagrindu nuginčyti tėvystę. Teismas vertina aplinkybių visumą ir ypatingai atsižvelgia į vaiko prieraišumą, vaiko amžių, emocinį ryšį su asmeniu, kurį visuomet laikė savo tėvu ir kitas svarbias aplinkybes. Kuo stipresnis vaiko ryšys ir kuo ilgesnį laiko tarpą gyvena su asmeniu, kurį laiko savo tėvu, tuo didesnė žala nuginčijus tėvystę gali būti padaryta vaiko gerovei. Vaiko darnios ir harmoningos raidos požiūriu svarbiau gali būti tai, ką pats vaikas pripažįsta savo tėvu, nei biologinė tėvystė. Teismai vienareikšmiškai pasisako už vaiko interesų apsaugą ir tinkamos harmoningam vaiko vystymuisi aplinkos sudarymą. Laikoma, kad vaikas negali likti be tėvo, todėl ginčijant tėvystę kartu siekiama nustatyti tikrąją tėvystę.
Pateikta informacija yra bendro pobūdžio (neanalizavus konkrečių dokumentų, atsižvelgiant tik į klausimą), todėl šia informacija neturi būti remiamasi kaip galutine teisine nuomone ar konsultacija. Dėl detalios asmeninės teisinės konsultacijos galima kreiptis info@smolex.lt.